Etap centralny, czyli Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbył się w nadmorskim Dźwirzynie, w dniach 7-11 czerwca 2019 roku. Do udziału zgłosiły się mistrzynie trzynastu województw. SP2 Bystra została rozstawiona na podstawie zeszłorocznych wyników rozgrywek klubowych, w których przypomnę zawodniczki KS Bystra zajęły 3. miejsce w Polsce. Mimo tego, trafiliśmy do mocnej grupy, z mistrzyniami województwa lubelskiego – SP 2 Kraśnik, małopolskiego – SP 91 Kraków i opolskiego – SP 1 Grodków. Pewną trudnością był też dość krótki czas gry, wynoszący 2×15 minut, podczas gdy nasze dziewczęta przyzwyczajone są do rozgrywania dwukrotnie dłuższych spotkań.

Bystrzanki pewnie przebrnęły zmagania  grupowe, wygrywając wszystkie trzy pojedynki. Dziewczyny rozkręcały się z meczu na mecz, z każdym dniem nabierając pewności siebie oraz radości z gry. Kolejna faza turnieju stanowiła już w ich wykonaniu prawdziwy popis, na co dowodem były zwycięstwa po pięknej grze z Piotrkowem Trybunalskim oraz b. We wtorek, 11 czerwca przyszło nam stanąć do walki z mistrzyniami województwa pomorskiego z b o tytuł najlepszych w Polsce, w wielkim finale rozgrywanego w Dźwirzynie turnieju.  Szkoła z Kwidzyna z oddziałami SMS, oparta o najlepsze zawodniczki z całego Pomorza, była rewelacją tego turnieju, w świetnym stylu wygrywając kolejne mecze. Pojedynek ten godny był więc wielkiego finału. Na początku postawne zawodniczki Kwidzyna zaskoczyły Bystrzanki potężnymi rzutami z dystansu, wychodząc na dwupunktowe prowadzenie. Po kosmetycznych zmianach ustawienia obrony, Bystra zaczęła odrabiać straty, kończąc pierwszą połowę jednobramkową przewagą (9:8). Po zmianie stron, „góralki” zaczęły odjeżdżać mistrzyniom województwa pomorskiego. Obrona Kwidzyna nie mogła sobie poradzić z przepięknymi asystami do obrotowej Natalii Wrony. Krwi rywalkom napsuły też rozgrywające: doskonale dysponowana Julia Talik oraz Zuzanna Gruca i Julia Wołoch, które popisywały się swoimi, wręcz ekwilibrystycznymi umiejętnościami. Świetnie grały też skrzydłowe: Dominika Jakubiec i Magdalena Widuch, a wspaniałe zawody w bramce rozgrywała Kinga Jaszczuk. SP 2 Bystra wygrała ostatecznie ze szkołą z Kwidzyna 19:13 – zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Po meczu finałowym odbyła się dekoracja, podczas której otrzymaliśmy pamiątkowe, złote medale. Do szczypiornistek trafiły też wyróżnienia indywidualne. Najlepszą zawodniczką całego turnieju (MVP) uznana została nasza Zuzanna Gruca. Organizatorzy postanowili wyróżnić również Dominikę Jakubiec jako najlepszą lewoskrzydłową oraz Kingę Jaszczuk, która otrzymała statuetkę dla najlepszej bramkarki Mistrzostw. Dla ostatniej z wymienionych dzień 12 czerwca okazał się wyjątkowo szczęśliwy – poza mistrzostwem Polski oraz nagrodą indywidualną, dotarła do niej informacja o powołaniu do Reprezentacji Polski juniorek młodszych na Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej, które odbędą się w Starych Jabłonkach.  Na uznanie Trenera zasłużyła za to obrotowa, Natalia Wrona, która zdobyła podczas Mistrzostw najwięcej punktów w szeregach Bystrzanek – aż 29.

Droga do Mistrzostwa Polski – turniej w Dźwirzynie:

Faza Grupowa:

SP 2 Bystra : SP 2 Kraśnik 13:11

SP 2 Bystra : SP 1 Grodków 19:16

SP 2 Bystra : SP 91 Kraków 14:8

Ćwierćfinał:

SP 2 Bystra : SP 2 Piotrków Trybunalski 19:9

Półfinał:

SP 2 Bystra : SP 91 Kraków 20:11

Finał:

SP 2 Bystra : SP Kwidzyn 19:13

 

A jaka jest realna droga by zostać Mistrzem Polski w grach zespołowych? Trzeba uczestniczyć w aż siedmiu etapach rozgrywek, wygrywając po drodze wszystkie mecze, a zwłaszcza ten ostatni i najważniejszy – w wielkim finale. Dokładnie tego dokonała wspaniała grupa dziewcząt na co dzień ucząca się w SP nr 2 w Bystrej. Turniej finałowy mamy już przybliżony. A jak wyglądała droga „Bystrzanek” do tego, by w ogóle znaleźć się w Dźwirzynie? W pierwszych sześciu etapach porażka oznaczałaby odpadnięcie z dalszej rywalizacji. Tak się jednak nie stało, a nasze zawodniczki bez większego problemu przebrnęły kolejne szczeble, począwszy od gminnego, po wojewódzki. W finale wojewódzkich zmagań, na hali w Katowicach, zmierzyły się z zawodniczkami Akademii Handballu Ruch Chorzów, reprezentującymi SP 21 w Chorzowie, a w meczu o Mistrzostwo Śląska i awans do rozgrywek szczebla centralnego, odprawiły z kwitkiem zawodniczki Sośnicy Gliwice (Gimnazjum nr 6 w Gliwicach).

Droga do Mistrzostwa Śląska:

Rozgrywki Gminne:

 1. SP 2 Bystra : SP 1 Bystra 23:1
 2. SP 2 Bystra : SP 2 Wilkowice 23:2

Półfinał Powiatu:

 1. SP 2 Bystra : SP 2 Szczyrk 32:8
 2. SP 2 Bystra : SP 6 Czechowice-Dziedzice 31:3

Finał Powiatu:

 1. SP 2 Bystra : SP Pisarzowice 17:4
 2. SP 2 Bystra : SP 1 Czaniec 39:9

¼ Finału Wojewódzkiego:

 1. SP 2 Bystra : SP 32 Bielsko-Biała 29 : 5
 2. SP 2 Bystra : ZS w Łękawicy 26 : 6

Półfinał Wojewódzki:

 1. SP 2 Bystra : SP 16 w Jastrzębiu Zdroju 25 : 7
 2. SP 2 Bystra : SP 13 Żory 16 : 10

Finał Wojewódzki:

 1. SP 2 Bystra : SP 21 Chorzów 29 : 21
 2. SP 2 Bystra : Gim. 6 Gliwice 25 : 14

 

Skład Mistrzyń Polski a.d. 2019:

stoją od lewej: Grażyna Żurad (II trener), Emilia Więckowska, Martyna Radecka, Zuzanna Tobiasz, Gabriela Paluch, Nikola Krajewska, Julia Wołoch, Wiktoria Żywińska, Sandra Korusiewicz, Julia Talik, Emilia Małysiak, Dominika Jakubiec,  Zuzanna Gruca, Marcin Węgrzyn (trener)

kucają od lewej: Kinga Jaszczuk, Natalia Wereszczyńska, Natalia Wrona, Magdalena Widuch