Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to największa impreza sportu młodzieżowego w Polsce. Jej XXIV już letnia edycja od 28. czerwca do 19. sierpnia odbywa się terenie naszego województwa. W minionym tygodniu przeprowadzone zostały rozgrywki w piłce ręcznej chłopców oraz dziewcząt. My ze szczególną atencją śledziliśmy poczynania właśnie ekipy śląskich szczypiornistek. W 18-osobowym składzie Kadry Śląska znalazła się bowiem 6-tka zawodniczek naszego klubu: Kinga Jaszczuk, Natalia Wereszczyńska, Dominika Jakubiec, Natalia Wrona, Julia Wołoch oraz Julia Talik. Ponadto, za ich poczynania odpowiedzialny był, wraz z Andrzejem Gajczewskim, trener KS Bystra 2003 – Marcin Węgrzyn.

We wtorek i środę trwały rozgrywki grupowe turnieju, w którym do boju o miano najlepszego w kraju stanęły reprezentacje wszystkich 16-tu województw. Do grupy ze Śląskiem los przydzielił drużyny reprezentujące Małopolskę, Dolny Śląsk oraz Zachodnie Pomorze. We wszystkich tych spotkaniach górą były właśnie waleczne Ślązaczki, które pewnie zwyciężyły w zmaganiach pierwszego etapu. W nawiasach bramki Bystrzanek.

ŚląskMałopolska   27:13  (Jakubiec 4, Wrona 3, Talik 3, Wereszczyńska 2)
Śląsk – Dolnośląskie  28:17   (Wereszczyńska 3, Wołoch 2, Wrona 2, Jakubiec 1, Jaszczuk 1)
Śląsk – Zachodniopomorskie  23:21   (Jakubiec 2, Wereszczyńska 2, Wołoch 1, Talik 1, Wrona 1)

W ćwierćfinale najpierw w sposób nie mniej zdecydowany udało się pokonać Kadrę Wielkopolski, a w półfinale, już po dramatycznym boju i rzutach karnych – Pomorze.

Ćwierćfinał:  Śląsk – Wielkopolska   28:19  (Wereszczyńska 3, Wołoch 2, Talik 2, Wrona 2, Jakubiec 1)
Półfinał:  Śląsk – Pomorskie    25:25 k. 5:4 (Wereszczyńska 3, Wołoch 3,  Wrona 2)

W niedzielę nadszedł czas wielkiego finału. Na hali przy ul. Mikołowskiej w Katowicach zmierzyły się dwa najsilniejsze województwa w piłce ręcznej dziewcząt: śląskie oraz mazowieckie. Spotkanie przyniosło wiele emocji i również zakończyło się po myśli duetu trenerskiego Węgrzyn & Gajczewski. Śląsk pokonał Mazowsze i cieszyć mógł się ze zwycięstwa w najbardziej prestiżowej imprezie młodzieżowej w Polsce.

FINAŁ: Śląsk – Mazowieckie   32:31   (Wereszczyńska 5, Talik 3, Jakubiec 3,  Wrona 1)

Dla nas szczególną radość budzi fakt, że istotną rolę w tym dużym sukcesie śląskiego szczypiorniaka miały postacie związane z KS Bystra. 6. piłkarek naszego klubu w 18-osobowym zespole znalazło swoje silne pozycje i cieszyć mogło się ze złotych medali na swoich szyjach. Z kolejnego sukcesu szkoleniowego radować mógł się też nasz trener i „ojciec założyciel” myśli szczypiorniaka w Bystrej – Marcin Węgrzyn. Nie sposób nie wspomnieć też, że na różnych etapach selekcji tej Kadry, w zgrupowaniach uczestniczyło łącznie aż 11. Bystrzanek, a każda z nich, także te nieobecne w kadrze na sam turniej, pewną cegiełkę do stworzenia wyjątkowej drużyny i osiągnięcia wielkiego sukcesu dołożyła. Wszystkim wymienionym, a także całej „złotej drużynie”, składamy gorące gratulacje !!!